FB Pixel Code

On Tuesday, May 21, 2024, University High School held our 2024 Academic Recognition Night to celebrate students for various academic achievements.

Cum Laude Society – 2024 Inductees

Class of 2024
Emily Comparini
Scarlett Fisher
Lily Hovda
Lauren Janeira
Lukas Kraft
Samriddhi Patankar
Sophie Peters
Hamza Raddad

Class of 2025
Mikey Cardwell
Brianna Dimond
Lukas Fiur
Emily Ganter
Evie King
Henry Wang
Phifer Whorley
Stacy Xu

National Honor Society – 2024 Senior Cord Presentation

Tahlia Alkobi
Alex Altenburg
Owen Ascioti
Lucy Baker
Leyton Bennett
Will Besinger
Jackson Bledsoe
Lindsey Blocksom
Kendall Booth
Keira Bright
Liam Commons
Emily Comparini
Khari Dennis
Nettle Dill
Alex Feeney
Scarlett Fisher
Sophie Francis
Manasa Gannamaneni
Ben Gleason
Anna Hargrove
Lily Hovda
Lauren Janeira
Claire Kilgore
Lukas Kraft
Neiman Kumler
Emma Laborsky
Christopher Millen
Lindsey Millen
Elliot Muehlhausen
Samriddhi Patankar
Sophie Peters
Hamza Raddad
Reid Rademacher
Joe Rozembajgier
Kate Sampson
Owen Schellhase
Jayden Seaton
BJ Shaw
Gaby Sotelo
David Walz
Kara Wang
Riley Waybright
Steven Zhang

National Spanish Examination Award Winners

Medalists
Bea Machado Lacerda – Premio de Oro
Emily Ganter – Premio de Plata
Lukas Kraft – Premio de Bronce
Phifer Whorley – Premio de Bronce
Elizabeth Merisotis – Premio de Bronce

Honorable Mention
Khari Dennis
Leslie Carroll
Sam Commons
Ava Deng
Annabelle Douglas
Alyssa Weems
Milla Betley
Ryan Castetter
Davi Dutra
Anna Hargrove
Lauren Janeira
Stacy Xu
Steven Zhang

Sociedad Honoraria Hisp√°nica – 2024 Senior Cord Presentation

Emily Comparini
Davi Dutra
Scarlett Fisher
Mark Hamby
Anna Hargrove
Lauren Janeira
Lukas Kraft
Emma Laborsky
Joe Rozembajgier
Owen Schellhase
Steven Zhang

Science National Honor Society 

Class of 2025 Induction
Conor Bergeson-Dana
Mikey Cardwell
Lukas Fiur
Emily Ganter
Padric Hatton
Evie King
Anisha Patel
Dominic Poulter
Emanuela Repetto
Laine Spears
Stacy Xu

Class of 2025 Senior Recognition
Alex Altenburg
Liam Commons
Emily Comparini
Lily Hovda
Neiman Kumler
Sophie Peters
Kara Wang
Steven Zhang

National Merit Scholars Recognition

Alex Altenburg – Commended Student
Liam Commons – Semifinalist & Finalist
Marie Coutant – Semifinalist & Finalist
Ben Gleason – Commended Student
Lindsey Millen – Semifinalist & Finalist
Joanie Pyatt – Commended Student
Hamza Raddad – Semifinalist & Finalist
Steven Zhang – Semifinalist & Finalist

U.S. Presidential Scholars Recognition

Alex Altenburg – Candidate
Joe Rozembajgier – Semifinalist

Indiana Academic All-Star Recognition

Liam Commons

Rising Stars of Indiana Recognition

Mikey Cardwell
Lukas Fiur
Henry Wang
Stacy Xu

U.S. Air Force Academy Preparatory School Appointment

Jayden Seaton

Lilly Endowment Community Scholarship Recognition

Jackson Bledsoe

CLD Community Scholarship Recognition (Not Pictured)

Jackson Bledsoe
Bryce Gray

Thank you to all who joined us at Academic Recognition Night in 2024!